Komunikat Zarządu: MKS II

1 maj 2024 |

W związku z pojawiającymi się z różnych stron, często sprzecznymi, informacjami dotyczącymi przyszłości drugiej drużyny MKS PR Gniezno, która w sezonie 2023/24 występowała pod szyldem MKS II OKNOPLAST, zarząd gnieźnieńskiego klubu wydał oświadczenie, wyjaśniające obecną sytuację.

Oświadczenie Zarządu MKS PR Gniezno

Szanowni Kibice,

W odpowiedzi na różne niedpowiedzenia pojawiające się przestrzeni medialnej i internecie, chcielibyśmy wyjaśnić sprawę braku uczestnictwa drużyny MKS II Oknoplast Gniezno w turnieju o awans do Ligii Centralnej na kolejny sezon.

Nasza druga drużyna, złożona z wychowanek klubu osiągnęła znakomity wynik, zwyciężając grupę A I Ligi Kobiet. Mimo, że to formalnie rozgrywki seniorskie, nasz drugi skład dokonał tego w zasadzie juniorską kadrą. Naturalnym jest więc, że wielu sympatyków gnieźnieńskiej piłki ręcznej wydziałoby ją w dalszej walce w turnieju finałowym o awans do Ligi Centralnej. Tak się nie stanie, a powodów jest kilka:

Kwestia struktury ligowej.
Zgodnie z wymogami sportowymi, między pierwszą a drugą drużyną musi istnieć przynajmniej jeden poziom „odstępu” w klasach rozgrywkowych. Niemożliwa, ale także zupełnie niepraktyczna z punktu widzenia rozwoju klubu jest sytuacja, że choćby teoretycznie pierwszy i drugi zespół mogą się spotkać w bezpośrednich barażach o ORLEN Superligę.

Kwestia etapu kariery, na jakim znalazło się gros zawodniczek II zespołu.
Dla wielu naszych zawodniczek, które występowały w MKS II Oknoplast Gniezno, udział w tej drużynie był cenną okazją do zdobywania doświadczenia w piłce seniorskiej, jednocześnie reprezentując żółto-czarne barwy na szczeblach juniorskich. Teraz, udziałem w finałach Mistrzostw Polski Juniorek większość z nich zakończyła grę w tej kategorii wiekowej, a także rozpoczyna studia lub podejmuje inne ważne życiowe decyzje. Wiąże się to z tym, że pewna część tego zespołu nie będzie, przynajmniej na tym etapie, kontynuować kariery sportowej. Na ten moment trudno jeszcze ostatecznie powiedzieć, jaka część naszych młodych piłkarek będzie chciała przygodę w barwach MKS II kontynuować.

Pamiętajmy także, że kilka kluczowych postaci MKS II, już w zeszłym sezonie zostało włączonych do szerokiego składu pierwszej drużyny – i tak pozostanie. Maria Tanaś, Zofia Bartkowiak, Alina Ruda, Maja Schlabs oraz Weronika Wabińska nadal będą trenowały ze składem superligowym, a Antonina Cieślak najprawdopodobniej otrzyma szansę rozwoju w Lidze Centralnej na zasadzie wypożyczenia.

Kwestie finansowe.
Co oczywiste, większość klubowego budżetu jest alokowana na potrzeby naszej drużyny seniorskiej w ORLEN Superlidze Kobiet, generującej największe wsparcie sponsorskie oraz największe zainteresowanie kibiców. Uzyskanie finansowania drugiej drużyny nawet na poziom I Ligi (o Lidze Centralnej już nie wspominając) jest dużym wyzwaniem dla klubu. Jeśli jednak wystarczająca liczba zawodniczek zadeklaruje chęć dalszej gry jako MKS II, wówczas tak jak przed rokiem, będziemy robić wszystko, by im taką możliwość dać.

MKS PR Gniezno ceni i wspiera rozwój młodych talentów oraz promowanie kobiecej piłki ręcznej. Wszyscy kibicujemy Żółto-czarnym szczypiornistkom, szczególnie tym które piłkarskie szlify od dziecka zdobywały w naszym klubie – ale pozostawienie II zespołu w I Lidze Kobiet będzie możliwe wyłącznie, jeśli będziemy mogli zachować równowagę pomiędzy szkoleniem, finansami i dobrym wynikiem sportowym drużyn z logo MKS na piersi.

Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie.

Z poważaniem,
Zarząd MKS PR Gniezno