Gnieźnianki w finałach Mistrzostw Polski Juniorek

1 mar 2023 |

W rozgrywanym w Gnieźnie czwórmeczu 1/4 finału Mistrzostw Polski Juniorek gospodynie wywalczyły awans do finałowej czwórki rozgrywek. Spotkania ćwierćfinałowe odbywały się od 24 do 26 lutego w hali im. Mieczysława Łopatki.

Wekendowy czwórmecz przyniósł wiele emocji, a do ostatniego spotkania nie wiadomo było kto awansuje do wielkiego finału. MKS PR Gniezno był jednym z faworytów do uzyskania awansu, ale ostatecznie o przejście do kolejnego szczebla przyszło mu walczyć do ostatniego gwizdka turnieju.
 
W pierwszym dniu, gnieźnianki mierzyły się z zespołem KS AZS AWF Warszawa. Od początku spotkania mogliśmy oglądać grę „bramka za bramkę”, lecz po pewnym czasie się to zmieniło i warszawianki mogły cieszyć się z prowadzenia (7:5, 17’). Jednakże gospodynie nie odpuściły. Zdołały odrobić straty (8:8, 21’), aby zacząć kontrolować wynik całego pojedynku. Do szatni drużyny schodziły z wynikiem 15:10 dla Gniezna. Druga część spotkania to już dominacja „Pszczółek”. Nie dały żadnych szans przyjezdnym, aby te choć na chwilę się do nich zbliżyły. Ostatecznie na tablicy wyników widniało 35:24.
 
MKS PR Gniezno: Cieślak, Ruda - Wabińska (7), Bartkowiak (7), Schlabs (6), Szymańska (6), Musiał (3), Tanaś (3), Nowak (1), Lubińska (1), Łachowska (1), Wilczura, Skoczeń, Piotrowska, Brząkała, Śmigowska. 
 
KS AZS AWF Warszawa: Buczyńska, Gut - Pasteruk (6), Grzesista (4), Dylewska (3), Adaczyńska (3), Drewnik (3), Siewirska (3), Stępień (2), Domowicz, Martyniuk, Zakrzewska, Bartek, Rojek, Jakimenko.
 
 
W drugim starciu, które rozgrywane było w sobotę, gospodynie turnieju mierzyły się z drużyną MTS Kwidzyn. Kwidzynianki od początku spotkania zaznaczały swoją obecność na parkiecie. Wykorzystywały wypracowane przez siebie okazje, co pomogło im w utrzymywaniu minimalnej przewagi (9:11, 20'), której nie oddały do końca pierwszych 30 minut (14:16, 30'). W drugiej połowie gnieźnianki próbowały dogonić swoje rywalki, ale bezskutecznie. Zespół z Kwidzyna zdołał powiększyć swoją przewagę, która w ostateczności pozwoliła wygrać spotkanie (26:32, 60') oraz zapewnić sobie awans do finału MPJ już w drugim dniu zmagań.
 
MKS PR Gniezno: Cieślak, Ruda - Bartkowiak (6), Tanaś (6), Schlabs (5), Szymańska (3), Łachowska (3), Nowak (2), Musiał (1), Wilczura, Skoczeń, Brząkała, Piotrowska, Lubińska, Śmigowska
 
MTS Kwidzyn: Pentek, Niemyt, Pelplińska - Janik (11), Grzona (7), Dajczak (7), Krefft (3), Monka (3), Karwowska (1), Kudlewska, Mrozek, Góralska, Pankowiak, Sarnecka.
 
 
Ostatniego dnia zmagań, w grze o awans pozostawały drużyny z Gniezna oraz Warszawy. „Pszczółki” aby uzyskać prawo do gry w finale musiały wygrać ostatnie spotkanie, w którym mierzyły się z SPR Sośnica Gliwice. Gnieźnianki na parkiet wyszły w pełni zmotywowane, co przełożyło się na wynik. Dobra gra w obronie oraz wykorzystywanie wypracowanych okazji strzeleckich pozwoliło na odskoczenie rywalkom (5:0, 8'). Pierwsza bramka dla zespołu z Gliwic padła dopiero w 9 minucie. Od tego momentu gliwiczanki regularnie zdobywały bramki, ale nie zdołały zbliżyć się do gospodyń. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 15:11 dla Gniezna. W drugiej części spotkania MKS nie odpuszczał i nie pozwolił na zniwelowanie start. Tym samym ekipa z Pierwszej Stolicy Polski wygrała spotkanie (29:23, 60'), przypieczętowując awans do finału rozgrywek. 
 
MKS PR Gniezno: Cieślak, Ruda - Schlabs (10), Wabińska (4), Bartkowiak (4), Tanaś (4), Szymańska (3), Nowak (2), Śmigowska (2), Wilczura, Skoczeń, Piotrowska, Lubińska, Musiał, Brząkała, Łachowska.
 
SPR Sośnica Gliwice: Błotko, Korzec, Lessner, Muzyka - Okuńska (8), Piernikarczyk (3), Wójcik (3), Ledniowska (3), Połednik (2), Tomecka (1), Kanteluk (1), Wach (1), Kogut (1), Kloczkowska, Skiba, Żarska.
 
Najlepszą zawodniczką MKS PR Gniezno wybrana została Maja Schlabs.
 
 
Do wielkiego finału Mistrzostw Polski Juniorek awansowały łącznie cztery drużyny. Wśród nich są zespoły ze Szczecina, Kwidzyna, Legnicy i Gniezna. Turniej finałowy będzie odbywać się od 18 do 19 marca w Szczecinie.
 
Fot. Damazy Gandurski / Off Book. Agencja Kreatywna. Galerię zdjeć z ostatniego meczu można obejrzeć TUTAJ.
 
Dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego