O nas

W latach 50-tych dwudziestego wieku piłka ręczna, zwana wtedy szczypiorniakiem na dobre zagościła w Grodzie Lecha. Na bazie pierwszych sukcesów gnieźnieńskiej „7” Startu Gniezno, jej czołowy zawodnik i trener Andrzej Elantkowski powołał do życia w 1957 roku w ramach MKS Gniezno, sekcję piłki ręcznej (wtedy agenda terenowa Zarządu Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Poznaniu). Już niespełna dwa lata później zdobywa podwójne wicemistrzostwo Polski – juniorek w Krakowie i juniorów w Chrzanowie. W reprezentacji chłopców wystąpił wtedy między innymi  Bogdan Popek ojciec Roberta Popka, który po karierze w poznańskich klubach ekstraklasy i Metalplaście Oborniki jest dzisiaj głównym animatorem piłki ręcznej w Gnieźnie.

Przez ponad 40 lat historii MKS sekcji piłki ręcznej wychowano wiele zawodniczek i zawodników, którzy po zakończeniu wieku juniorskiego kontynuowali kariery w zespołach pierwszej i drugiej ligi. Do wybijających się bezsprzecznie zaliczyć trzeba wspomnianego już Roberta Popka a wśród dziewcząt Joannę Sawicką. Twórcami sukcesów było wielu trenerów jak wspomniany wyżej A. Elantkowski, Z. Wójcicki, K. Witt, E. Pokładecka, M. Kaczor i wielu innych. Pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku piłka ręczna  w Gnieźnie przechodzi znaczący kryzys. Zlikwidowana zostaje sekcja piłki ręcznej chłopców a dziewczęta ze względu na brak środków finansowych występują ze zmiennym szczęściem w ligach okręgowych.

W 2001 roku znany trener i animator sportu szkolnego w Gnieźnie, ówczesny dyrektor Gimnazjum nr 3, Jerzy Imbierowicz zbiera grupę inicjatywną do powołania Międzyszkolnego Klubu Sportowego z osobowością prawną, jako uczniowski  klub sportowy. Rejestracja klubu pod starą tradycyjną nazwą MKS Gniezno nastąpiła w styczniu 2001 roku w Starostwie Powiatowym  w Gnieźnie.  Wśród założycieli znaleźli się nauczyciele wf a jednocześnie znani trenerzy Elżbieta Pokładecka, Adam Cieślewicz, Jerzy Szmańda, Robert Popek a wkrótce dołączył do tego zespołu Roman Solarek. Jednocześnie po tym podpisano porozumienie z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym w Gnieźnie o współpracy sportowej i przyjęto nazwę drużyn startujących w rozgrywkach jako MKS MOS.

W Gimnazjum nr 3 powołano klasy o poszerzonym programie piłki ręcznej, w których znalazły się wszystkie zawodniczki  MKS-u. To one dzisiaj tworzą trzon drugoligowej drużyny kobiet, a dwie wychowanki występują na parkietach ekstraklasy (Monika  Odrowska – Jelenia Góra i Ewa Perek – Wrocław reprezentantka Polski). Sekcja notuje coraz większe sukcesy w rozgrywkach młodzieżowych –  wielokrotny udział w ćwierćfinałach i półfinałach Mistrzostw Polski a w 2010 roku zajęcie VI miejsca w finale MP. Sukcesy te poprzedzone były zdobywaniem tytułów Mistrzostw Wielkopolski.