Najmłodsza kadra – najwyższe zwycięstwo

Zwycięstwo w Lubiczu było najwyższym triumfem w wykonaniu MKS PR URBIS Gniezno w tegorocznym sezonie. Co ciekawe zdarzyło się to wówczas, gdy sztab szkoleniowy desygnował do boju najmłodszy skład w tegorocznych rozgrywkach. 

Tegoroczna kadra gnieźnieńskiego klubu składa się przede wszystkim z młodych zawodniczek. Za wyjątkiem kilku bardziej doświadczonych szczypiornistek, o sile MKS-u stanowią dziewczyny, które często są jeszcze nastolatkami. Mimo to nie przeszkadza to podopiecznym R. Popka i R. Solarka w osiąganiu znakomitych wyników, czego najlepszym potwierdzeniem jest pierwsze miejsce, jakie gnieźnianki zajmują obecnie w ligowej tabeli.

Obecność na szczycie zaplecza PGNiG Superligi nie byłaby możliwa gdyby nie ostatnie zwycięstwo w Lubiczu. To okazało się szczególne z dwóch powodów. Po pierwsze był to najwyższy triumf w tegorocznym sezonie – zarówno w lidze, jak i pucharach. Do minionej soboty MKS PR URBIS zanotował najwyższą wygraną w starciu z KS AP Poznań w ramach rywalizacji w Pucharze Polski – piłkarki ręczne z Pierwszej Stolicy Polski zwyciężyły wówczas aż dziesięcioma bramkami (30:20). W lidze najbardziej udany okazał się mecz w Płocku, gdzie SMS ZPRP II musiał uznać wyższość gnieźnianek, kończąc spotkanie z pięciobramkowym deficytem. Oba rekordy straciły na swojej aktualności po pojedynku w ramach X kolejki. Zespół z Gniezna nie pozostawił złudzeń ostatniej ekipie I ligi i rozgromił UKS Drwęcę Novar Lubicz, aż 40:24.

Jeżeli spojrzymy uważnie na skład MKS-u z tego starcia to rzuci nam się w oczy jeszcze jedna ciekawostka. Kobiet o wiek się nie pyta, dlatego spojrzeliśmy w metryczki naszych piłkarek ręcznych. Nasze wstępne przypuszczenia znalazły potwierdzenie w rzeczywistości. Okazało się, że w Lubiczu wystąpiła kadra, której zawodniczki legitymizowały się najniższym średnim wiekiem w tym sezonie. Na przestrzeni wcześniejszych kolejek wskaźnik ten oscylował w granicach 20-21 lat, a w sobotę było to nieco ponad 19 lat! Doskonale obrazuje to poniższa grafika:

Oczywiście nie oznacza to, że wsparcie starszych koleżanek nie jest potrzebne. Najlepszym przykładem tej tezy jest Asia Różańska, najbardziej doświadczona i jednocześnie najskuteczniejsza zawodniczka nie tylko naszej drużyny, ale całej I ligi. Cieszy jednak, że strategia przyjęta przez klub, szkolenie oraz dawanie szans swoim piłkarkom ręcznym, przynosi efekty w postaci tak okazałych zwycięstw, jak chociażby to w Lubiczu.

O autorze:

Śledź go na Twitter / Facebook.